Miłosierdzie, ale…

Miłosierdzie, ale…

O Miłosierdziu Bożym powiedziano już wiele i jeszcze wiele można powiedzieć. Jedno co mnie martwi, a często irytuje, to próba ograniczenia Boga w Jego miłosierdziu. Bardzo często można usłyszeć, także z ust wielu kaznodziejów, że Bóg jest miłosierny, ale… to „ale” niemal z wykrzyknikiem, ale sprawiedliwy. Tak, Bóg jest nieskończenie sprawiedliwy, jednak w ustach tych ludzi, ma to oznaczać ograniczenie miłosierdzia. W tym znaczeniu miłosierdzie wcale nie jest nieskończone, a sprawiedliwość jedynie nieco ograniczona miłosierdziem.

Zawsze, gdy słyszę, że Bóg jest miłosierny,ale… mam wrażenie jakbym słyszał kłamstwo. Bo to jest kłamstwo. Najbardziej, co w Bogu zachwyca, to Jego miłość, miłość niczym, absolutnie niczym nie ograniczona, a wyrażana przez miłosierdzie. A Jego sprawiedliwość? Tutaj brakuje słów. Gdy myślę o sprawiedliwości Boga, patrzę na Krzyż. Na Krzyżu przejawia się Jego nieograniczona sprawiedliwość. Jezus, chociaż bez grzechu, stał się grzechem dla mojego zbawienia i za ten grzech, za mój grzech umarł na Krzyżu. Jezus poniósł sprawiedliwą karę za całe moje życie. To jest niepojęte miłosierdzie Boga.
Gdy myślę o Bożej Miłości, miłości na którą nie zasługuję, na którą niczym zasłużyć nie mogę, budzi się moje serce, rwie się, aby jakoś na to odpowiedzieć. Taka jest Boża sprawiedliwość, nazywa się miłosierdzie. A to, co my najczęściej rozumiemy pod nazwą sprawiedliwości, to nic innego jak „oko za oko i ząb za ząb”. To nie jest sprawiedliwość, to jest zemsta, a przecież nasz Bóg nie jest mściwy, mściwość jest Mu całkowicie obca.
Jezus wzywa nas do udziału w swoim miłosierdziu, do okazania miłosierdzia bliźnim, wzywa do modlitwy za grzeszników, aby ratować ich przed wiecznym nieszczęściem. Modląc się o miłosierdzie dla ludzi, otwieramy ich serca na Bożą miłość, bo być sprawiedliwym dla bliźniego, to kochać i błagać Boga o jego zbawienie, o zbawienie dla wszystkich, bo miłosierdzie nie zna wyjątków.
Czasem powtarzam takie słowa: Nie wierzę w „Miłosierdzie, ale…”. „Ale” to jedynie braki w mojej miłości do Boga i człowieka, brak zaufania Bogu.

Feliks Grywaldzki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s