Ciało

„Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki; podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie, współradują się wszystkie członki.”

Co robisz, gdy boli cię mały palec u nogi, albo coś innego? Martwisz się, opatrujesz, czasem jak ból jest dokuczliwy, zaklniesz ze złości? A może bierzesz siekierę i ciach? Bo przecież zaropiał i zaczął śmierdzieć, trzeba uciąć, bo przecież ze złem należy walczyć radykalnie. Tak robisz? A może jak nic nie pomaga idziesz p[o prostu do lekarza i poddajesz się kuracji, chuchasz i dmuchasz aż się zagoi?

Nasza społeczność, Kościół, jest jak ciało. Gdy jeden z członków choruje, całe ciało czuje ból. Jeżeli tak nie jest, to jesteśmy martwi. Jeżeli ktoś gubi się na drodze wiary, a mnie to nie boli, to jestem martwy, nie ma we mnie wiary. Jeżeli jedyne, co mam, to wyzwiska, plotki, obgadywanie, pokazywanie palcem i usuwanie ze społeczności, to nie ma we mnie wiary.

Jeżeli ktoś choruje moralnie, odchodzi od Boga, pogubił się, chcę leczyć jego rany, nawet jeśli są moralnie śmierdzące i trudno mi z kimś takim wytrzymać. Tak, mogę się pobrudzić, ale opatrując chore miejsce trzeba je dotknąć, trzeba dotknąć głębi człowieka, a nie tylko powierzchowności. Gdy to nie pomaga, idę do Lekarza, do Boga. Idę z bólem, bo boli mnie chora dusza tego człowieka, mnie boli. Kościół niesie ten ból przed oblicze Pana. On nie weźmie siekiery, by odciąć chorego człowieka, On zrobi wszystko, by go uleczyć.

Jednak pozostaje pytanie. Czy nas, Kościół i wszystkich z osobna, boli choroba kogokolwiek, kto jest Ciałem Chrystusa? Jeżeli tak, to żyjemy, jeżeli nie, darmo mówimy o Bogu i miłości, bo tylko mówimy.

 

Feliks Grywaldzki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s