Diabeł? Ach, to nic

„Symbole są częścią rzeczywistości, a diabeł istnieje jako rzeczywistość symboliczna, nie jako rzeczywistość osobowa” (ks. Arturo Sosa)

Tako rzecze sam generał zakonu jezuitów ks. Arturo Sosa. Nie chodzi mi o bzdury, które ten niby znamienity duchowny wypowiada. To nie jest jego pierwsza wypowiedź, w której kwestionuje nauczanie Kościoła. Bardziej mnie interesuje, gdzie pochowali się ci wszyscy dyżurni księża i świeccy, medialne autorytety wypowiadające się tak ochoczo przeciw arcybiskupowi Jędraszewkiemu.

Obrona doktryny chrześcijańskiej bardzo niektórych drażni, aż chcą pisać listy do papieża o odwołanie biskupa, ale gdy mamy do czynienia z herezją jednego z postępowych księży, nabrali wody w usta i milczą.

Rozumiem, że zgadzają się z takim stawianiem sprawy i podzielają poglądy księdza Soso, ale jeśli tak to niech nie pouczają mnie więcej, co jest katolickie.

Piszę o tym jako świecki, tzw. laik, który na co dzień czyta katechizm i Pismo Święte, który stara się poznawać i rozumieć na miarę swoich możliwości nauczanie Kościoła. Wypowiedzi takich ludzi jak ksiądz Soso budzą niepokój i sieją zamęt, a zamęt nie jest owocem działania Ducha Świętego. Uważam, że niektórzy prominentni duchowni zbyt lekko traktują katolicką doktrynę, a to przyczynia się do lekceważenia nauki Kościoła wśród wiernych.

Zgorszenie to nie symbol, to rzeczywistość, za którą trzeba będzie odpowiedzieć przed Bogiem na sądzie ostatecznym.

 

Feliks Grywaldzki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s